Przyczyny nadciśnienia tętniczego zmieniają się z wiekiem. Dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka, dostosowana do ryzyka, na jakie na różnych etapach życia napotykamy.

Nadciśnienie tętnicze 

Nadciśnienie tętnicze występuje często, ale początkowo bez większych dolegliwości, co utrudnia wykrycie i leczenie. Jednocześnie jest to najsilniejszy czynnik zwiększający śmiertelność. 

U pacjentów poniżej 40 roku życia, relatywnie częściej występuje nadciśnienie tętnicze wtórne, które może być spowodowane chorobami nerek, zmianami endokrynologicznymi lub anatomicznymi. 

Nadciśnienie tętnicze w pigułce 

  • Z powodu nadciśnienia tętniczego na całym świecie umiera rocznie 10 mln osób. 
  • W Europie na nadciśnienie tętnicze cierpi 150 mln osób. 

  • Nadciśnienie tętnicze występuje często, ale początkowo bez większych dolegliwości, co utrudnia wykrycie i leczenie. Jednocześnie jest to najsilniejszy czynnik zwiększający śmiertelność. 

  • U pacjentów poniżej 40 roku życia, relatywnie częściej występuje nadciśnienie tętnicze wtórne, które może być spowodowane chorobami nerek, zmianami endokrynologicznymi lub anatomicznymi. 

  • Medytacja została oficjalnie uznana, między innymi przez amerykańskie towarzystwo kardiologiczne, za wartościową metodę w prewencji chorób układu krążenia.  

  • Dieta DASH uznana jako najefektywniejsza dla osób z nadciśnieniem tętniczym. 

 Czym jest nadciśnienie tętnicze i kogo dotyczy? 

Nadciśnienie tętnicze (NT) zdefiniowane jako ciśnienie skurczowe ponad 140 mmHg lub/ i rozkurczowe ponad 90 mmHg już obecnie dotyka co piątego obywatela krajów rozwiniętych. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat ten odsetek wzrośnie do 33%.  

Częstość występowania NT rośnie z wiekiem:

  • u osób w wieku 18-40 lat dotyczy 15% mężczyzn i 5% kobiet  
  • u osób w wieku 40-60 lat dotyczy zarówno 30% mężczyzn jak i kobiet 
  • u osób w wieku 60+ dotyczy 55% mężczyzn i 60% kobiet 

Jest to zatem choroba częsta, nie powodująca początkowo większych dolegliwości, a więc też relatywnie słabo wykrywana i leczona. Tymczasem jest to najsilniejszy pojedynczy przewlekły czynnik zwiększający śmiertelność oraz czynnik ryzyka wystąpienia niewydolności nerek czy serca oraz choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu.  

Przyczyny nadciśnienia tętniczego w różnych grupach wiekowych 

Przyczyny NT w poszczególnych kategoriach wiekowych nieco się różnią. U pacjentów poniżej 40 roku życia, relatywnie częściej występuje nadciśnienie tętnicze wtórne, które może być spowodowane chorobami nerek, zmianami endokrynologicznymi lub anatomicznymi w postaci np. zwężenia tętnic nerkowych lub aorty.

W związku z perspektywą ewentualnego leczenia przez dziesiątki lat u takich pacjentów wskazane jest rozważenie diagnostyki w kierunku rozpoznania w/w chorób – ich rozpoznanie i skuteczne leczenie pozwala opóźnić stałe stosowanie leków o wiele lat. Ma to szczególne uzasadnienie w przypadku nagłego początku NT u osób bez klasycznych czynników ryzyka tj. niepalących, bez nadwagi i otyłości. 

Czy jest nadciśnienie tętnicze samoistne i jak możemy zredukować podwyższone ciśnienie? 

W przypadku ciśnienia samoistnego, a więc bez w/w wtórnych chorób, relatywnie najczęstszą przyczyna może być wzmożone napięcie współczulnego układu nerwowego, będącego częścią autonomicznego i niezależnego od naszej woli układu nerwowego, który ulega trwałej aktywizacji w warunkach przewlekłego stresu.

Pozytywna wiadomość jest taka, że redukcję w ten sposób podwyższonego ciśnienia można uzyskać dzięki systematycznej aktywności fizycznej, szczególnie wysiłkowi tlenowemu o umiarkowanej lub z czasem też wyższej intensywności. Musi to być jednak aktywność powodująca przejściowe przyspieszenie tętna, początkowo niewielkie, z czasem coraz większe. Oznacza to, że systematyczny spacer z psem może niewiele w tym temacie pomóc.

Dobra początkowa forma takiej aktywności to tzw. brisk walking, np. w najczęściej badanej na świecie formule 4×4 , polegającej na bardzo szybkim marszu w kilku kolejnych seriach, połączonych odpoczynkiem lub wolnym marszem.

Dla bardziej aktywnych lub już wdrożonych może to być trening w formule HIIT (high intensity interval trening).

Obie formy treningu zajmują maksymalnie 20-30 min i dają efekty przy systematycznym wykonywaniu 2-3 razy w tygodniu.

Taka systematyczność z pewnością zostanie nagrodzona mniejszą przewlekłą aktywacja układu współczulnego, a następnie normalizacją lub znacznym obniżeniem ciśnienie tętniczego.  

Podobny efekt może dać zastosowanie technik psychorelaksacyjnych – medytacja została oficjalnie uznana, między innymi przez amerykańskie towarzystwo kardiologiczne, za wartościową metodę pomocniczą w prewencji chorób układu krążenia. 

Nadciśnienie tętnicze u ludzi młodych 

Relatywnie częstym i bardziej typowym dla ludzi młodszych jest izolowane ciśnienie rozkurczowe tj. wartość ponad 90 mmHg drugiego z parametrów rutynowego pomiaru ciśnienia.

W tym przypadku bardzo korzystny efekt może wywierać dynamiczny trening oporowy tj. taki, w którym mięśnie wykonują pracę przeciw zewnętrznemu oporowi ze zmiana długości mięśnia. Powoduje to zwiększenie przepływu krwi przez mięśnie w trakcie ćwiczenia, a przewlekłe obniżenie tzw. oporu obwodowego decydującego o ciśnieniu rozkurczowym. Tego rodzaju ćwiczenia odruchowo kojarzą się z maszynami w klubach fitness lub przynajmniej w ciężkimi hantlami. Tymczasem taki trening można równie skutecznie i prawdopodobnie bezpieczniej wykonać w domu, dzięki ćwiczeniem z oporem własnego ciała lub gumami oporowymi.  

Dla kategorii pacjentów najmłodszych ważne jest uświadomienie, że w zakresie ciśnienia prawidłowego wyróżniono 3 podkategorie:

  • ciśnienie tętnicze optymalne (do 120/80mmHG)
  • prawidłowe (do 129/84mmHG)
  • wysokie prawidłowe (do 139/89mmHG)

To ostatnie należy traktować jak stan przednadciśnieniowy i podjąć postępowanie niefarmakologiczne w celu jego normalizacji.  

Nadciśnienie tętnicze u pacjentów w wieku średnim 

U pacjentów w średnim wieku dominującą przyczyną NT jest aktywacja układu hormonalnego związanego m.in. z tętnicami i nerkami nazywanego układem RAA ( od renina-angiotensyna-aldosteron). Obniżenie jego aktywności uzyskuje się za pomocą 3 wielkich grup leków (to te przeciwwskazane w ciąży). Nie bez znaczenia jest oczywiście również aktywność fizyczna zmierzająca do redukcji lub utrzymania wagi oraz redukcja insulinooporności, która może również aktywować RAA.

Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta . Za najkorzystniejszą dla pacjentów z NT uważa się dietę DASH. 

Nadciśnienie tętnicze u osób starszych 

Kluczową przyczyną u pacjentów starszych jest sztywność tętnic, która postępuje z wiekiem. Z tego powodu należy unikać nadmiernego obniżania ciśnienia i utrzymywać je w zakresie zbliżonym do ciśnienia wysokiego prawidłowego.

W tej grupie raczej nie da się osiągnąć prawidłowych wartości ciśnienia bez farmakoterapii. Bardzo ważne jest jednak również postępowanie niefarmakologiczne tj. odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

Co ciekawe w wieloletniej obserwacji wykazano większy wpływ na zdrowie seniorów w przypadku aktywności fizycznej niż diety, a dla samej aktywności większe efekty dla aktywności o intensywności wyższej niż umiarkowanej.

Szczególne miejsce zajmują tu ćwiczenie oporowe, które raczej nie kojarzą się z ćwiczeniami dla seniorów. Tymczasem warto wykonywać ćwiczenia oporowe dynamiczne z unikaniem lub ograniczeniem izometrycznych (ćwiczenia izometryczne to ćwiczenia bez zmiany długości mięśnia, polegają na napinaniu i rozluźnianiu określonych partii mięśniowych) oczywiście ścisłe dopasowane do możliwości ćwiczącego.  

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która może dotyczyć nawet Ciebie. Z początku ciche i niewidoczne, ale z bardzo skutecznym planem utrudnienia życia. Właśnie dlatego należy regularnie się badać, dbać o odpowiednią dietę oraz być aktywnym fizycznie.  

Autor: dr Sławomir Powierża, kardiolog

Helfio – Kompleksowa Poprawa Zdrowia Metabolicznego