Kawa to napój przygotowywany z mielonych ziaren kawowca. Posiada bogatą historię na przekroju historii ludzkości.

Jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie i jest spożywana przez miliony ludzi każdego dnia. Kawa jest znana przede wszystkim ze swojego charakterystycznego smaku i działania pobudzającego, które zawdzięcza głównemu składnikowi aktywnemu, czyli kofeinie. Kofeina ma również zdolność zwiększania czujności układu nerwowego oraz poprawienia koncentracji. 

Kofeina to naturalna substancja chemiczna, która występuje w różnych roślinach, takich jak kawa, herbata, guarana i jest wykorzystywana w niektórych rodzajach napojów gazowanych. Jest najczęściej spożywanym stymulantem na świecie. Działa na organizm ludzki głównie poprzez wpływ na układ nerwowy. 

Kawa, oprócz swojego działania pobudzającego, może mieć także korzyści zdrowotne, jak ochrona przed niektórymi chorobami, między innymi chorobą Parkinsona czy chorobą Alzheimera . Może także wywołać niepożądane skutki jak bezsenność, drżenie rąk, niepokój, bóle głowy, problemy żołądkowe i zwiększone ryzyko uzależnienia. 

Kofeina jest często stosowana przez sportowców do poprawy wydolności fizycznej. Dodatkowo może wpływać na poprawę nastroju poprzez wpływ na neuroprzekaźniki, takie jak dopamina i serotonina. Jednak efekt ten może być subiektywny i różnić się między osobami. 

Kofeina jest diuretykiem, co oznacza, że może zwiększać produkcję moczu w organizmie. W wyniku tego działania kofeina może prowadzić do częstszego oddawania moczu po spożyciu kawy. Często sugeruje się, że kawa powoduje odwodnienie i należy unikać jej spożycia lub znacznie ograniczyć, aby zachować równowagę płynów.

Utrzymanie równowagi płynów jest niezbędne do podtrzymania życia ludzkiego. Spożycie wody równoważy straty płynów, aby zapewnić odpowiednie nawodnienie tkanek organizmu.  

Kawa nie powoduje odwodnienia, gdy jest dostarczana w umiarkowanej dawce 4 mg/kg masy ciała kofeiny w czterech filiżankach dziennie. Zatem dane te sugerują, że kawa spożywana z umiarem przez osoby zaadaptowane do działania kofeiny uzupełnia płyny i nie ma to szkodliwego wpływu na ich równowagę w organizmie.  

Kawa nie wpływa na usuwanie magnezu z organizmu, czyli potocznie nie wypłukuje. Ba, stanowi nawet jego niewielkie źródło. Zatrzymuje jednak dalsze stopniowe jego wchłanianie w jelitach. Im więcej kawy spożywasz, tym mniejsza jest szybkość wchłaniania magnezu.Jednak nadmierne działanie kofeiny i kawy może powodować stopniowe obniżenie jego poziomu.  

Magnez jest potrzebny organizmowi z kilku powodów. Jest to jeden z niezbędnych składników odżywczych niezbędnych do utrzymania mocnych kości. Niektóre objawy niedoboru magnezu obejmują pobudzenie, lęk, szybki oddech, drżenie lub skurcze mięśni i nieregularny rytm serca. 

Źródło:

  1. Sophie C. Killer, Andrew K. Blannin and Asker E. Jeukendrup  “PLoS One”, 2014 No Evidence of Dehydration with Moderate Daily Coffee Intake: A Counterbalanced Cross-Over Study in a Free-Living Population 
  1. Wing Hong Loke, Physiology & Behavior Volume 44, Issue 3, 1988, Pages 367-372 Effects of caffeine on mood and memory,  
  1. https://www.coffeeandhealth.org/neurodegenerative-disorders/coffee-and-parkinsons-disease 
  1. https://www.coffeeandhealth.org/news-alerts/drinking-3-5-cups-of-coffee-per-day-may-reduce-alzheimers-disease-risk-by-up-to-20 

Autor: mgr Zuzanna Cybulska, dietetyk kliniczny